Доброволци в огнения ад!

Младите мъже споделят, че да си доброволец в гасенето на пожари изобщо не е шега. На такива места трябва да се ходи подготвен.

В разгара на лятото, в най-горещите дни, случайно или не, райони около Варна и не само, започват да горят горски площи, които на някои места достигат до селата и жилищата на хората.

Поради високите температури, силното слънце, вятър и сухите тревни площи, огньовете се разпространяват с изключителна скорост. Хората започват масово да сигнализират по всякакъв начин и да търсят помощ.

Оказва се, че най-бързият и полезен метод за реагиране, в случая са били не телевизиите, а именно социалните мрежи. Там, скоростта на разпространяване на информация е била почти толкова бърза, колкото и на самите пожари.

По този начин са разбрали за бедствието и нашите двама герои, които разказват от първо лице, какво е да си доброволец в огнения ад. Макар и по-късно, въпреки че младите ни мъже са били ангажирани с други задачи, в момента, в който разбират че има нужда от помощ, не се замислят и решават да се отзоват веднага. Така и трябва!

През това време, пожарът вече е във вихъра си. Участъци от магистралата са затворени, а димът се усеща дори на далечни километри разстояние. В близко намиращото се село, се оказва , че няма вода. Хора са се втурнали от Варна и всички други населени места да носят вода и да помагат, който както може.

Единият ни герой успява да вземе бус с цистерна вода и колкото е възможно пълни туби. Пристигат на място. Оказва се, че има куп хора, които искат да помагат, но стоят на пътя, защото полицаи са отцепили района и не позволяват на хората да преминат и да помогнат. А пожарът продължава да си гори, докато с него с борят едва няколко пожарни, които не достигат до никъде.

Нашите младежи са крайно решени да направят нещо, а не да стоят и да гледат как всичко изгаря, и решават на своя глава да заобиколят полицаите, през полето. Така стигат до центъра на село Слънчево, където попадат на друга голяма група хора, крайно объркани и незнаещи какво и как да направят. “Пълна липса на каквато и да е организация и комуникация. Полицаите си вършат работата, която е просто да не допускат хора, пожарникарите си вършат работата, а всичките доброволци стоят и не знаят как да помогнат. Успяват само тези, които са по нахални и самоинициативни!” - споделят те.

На центъра на селото не е имало проблем, затова те продължават напред, където попадат на път, задръстен от боклуци и изхвърлени плочки. Дотам също е успяла да стигне и пожарната. Но пожарът е много по-навътре.. Някой по-рано се е опитал да потуши идващия пожар като направи сметище буквално на пътя, без да помисли, че това би могло да бъде сериозна пречка след това. С тази постъпка, работата на всички се усложнява многократно..Но те не се отказват.

Младите мъже слизат и отиват при пожарникарите, оказвайки помощ, като навързват шлангове един в друг, за да може да направят верига и да достигнат до огъня. Били са изключително полезни и с правилното предаване на информация от пожарникарите в пожарната, до пожарникарите в края на веригата, която е била повече от 100 метра.

Много е важно, когато се гаси пожар и преминаваш напред, зад теб да има подготвен човек , защото има вероятност огънят да пламне и да останеш затворен, да не можеш да се върнеш назад.

Борбата на нашите герои с огъня е продължила докъм 22:00ч. Като в движение са научили безценни уроци. Но защо е имало доста доброволци, които са останали до посреднощ? Истината е, че горските пожари имат торфен слой, който на пръв поглед изглежда потушен, но отдолу тлее и отново се самозапалва.. И това много ясно се вижда през нощта. Имало е доста хора, които изобщо не са успели да издържат на тежкия въздух и се е наложило да се оттеглят.

Младите мъже споделят, че да си доброволец в гасенето на пожари изобщо не е шега. На такива места трябва да се ходи подготвен. Не може да дойдеш с чехлите за плажа и да се очаква да газиш из горите и да гасиш огньове. Както и паркираните автомобили, не трябва да пречат на движението и преминаващите хора. Препоръчителни, дори задължителни са дългите дрехи, затворените обувки и влажна кърпа или дреха пред носа и устата.

Поради глобално променящите се температури и тяхното масово покачване, най-вероятно пожарите ще продължават. За да сме подготвени и да не се стига до това, да губим огромни зелени гори, хора да губят жилищата и домашните си животни - има курсове, за това как да можеш да бъдеш доброволец към пожарна. Доста полезно би било също, ако има доброволци или пожарникари с дронове, чрез които можеш да видиш пътят и движението на огъня. По този начин много по-бързо се овладява бедствието.

Добрата новина е, че все повече хора се отзовават и търсят начини да помагат. При това все повече млади хора! Тази седмица, на територията на област Варна, бе придобита още една частна пожарна - на Исторически парк, към която има обучени доброволци. Те винаги са от първите реагирали и се борят докрай!

Грижата за околната среда, за това да искаме да имаме истинска зелена енергия ни обединява и ни прави човеци. Всяка една малка крачка, като например изхвърлянето и рециклирането на боклук (не в природата), води към по-добро бъдеще.

Правете този избор всеки ден! 🌳

Можете да се присъедините към нашата общност в Телеграм тук!

Споделете с приятелите си

Коментари

Има 0 коментара за статията

Напишете коментар

За да добавяте коментари е необходимо да се впишете в системата
ВХОД