Съединените щати след изборите: Поглед върху реформите на Доналд Тръмп

С началото на своя втори мандат през януари 2025 г. президентът Доналд Тръмп представи редица инициативи и реформи, насочени към значителна промяна във вътрешната и външната политика на Съединените щати.

Златният век на Америка започва точно сега, упадъкът на страната приключи. Това заяви новоизбраният президент Доналд Тръмп при встъпването си в длъжност. В своята реч той категорично подчерта, че негов основен приоритет е да създаде нация, която е горда, просперираща и свободна. С началото на своя втори мандат през януари 2025 г. президентът Доналд Тръмп представи редица инициативи и реформи, насочени към значителна промяна във вътрешната и външната политика на Съединените щати.

Една от първите му стъпки беше обявяването на национално извънредно положение по южната граница. Неговата администрация планира строги мерки за прекратяване на незаконните преминавания, както и програма за депортация на милиони нелегални имигранти. Освен това той възнамерява да разположи военни сили на границата, за да ограничи нелегалния трафик. 

В областта на енергетиката също са предприети решителни стъпки. Политиката му предвижда интензивно използване на петролните и газовите ресурси на страната, отмяна на Зелената сделка, премахване на субсидиите за електромобили и излизане от Парижкото споразумение за климата и от Световната здравна организация (СЗО). Тръмп неведнъж е изразявал своето мнение относно Зелената сделка, като я нарича „катастрофална” и е категоричен, че тя ще има сериозни негативни последици. В икономически план Тръмп възнамерява да реформира търговската политика чрез налагане на нови мита и такси върху вносни стоки, с цел укрепване на американската икономика и защита на местните индустрии. Основната му цел е увеличаване на държавните приходи и намаляване на зависимостта от чужди пазари. 

Тръмп също обяви, че ще бъдат разграничавани единствено двата биологични пола – мъжки и женски. В първия си ден на поста той подписа изпълнителна заповед, която отменя федералните програми за разнообразие и изисква правителството да признава само половете, определени при раждането. Предприети са действия, насочени към намаляване на финансирането за неправителствени организации (НПО) и международни агенции. Тръмп нарече ръководството на USAID „радикални леви лунатици“ и изрази намерение да закрие агенцията, след като стана ясно, че по-малко от 10% от чуждестранната помощ, разпределяна от USAID, е достигнала до нуждаещите се.

Една от основните му инициативи включва защита на свободата на изразяване. Президентът обеща да сложи край на правителствената цензура и да гарантира, че властта няма да бъде използвана за политическо преследване. Относно войната между Украйна и Русия той съобщи за „много конструктивни“ разговори с двете държави, подчертавайки спешността за спиране на човешката трагедия. Според него Украйна трябва да се откаже от стремежа си към членство в НАТО – ключово изискване на Русия, и е време в украинската държава да се проведат президентски избори.

Други идеи включват постепенно премахване на санкциите срещу Русия и обявяване на прекратяване на огъня до определена дата. Въпреки тези усилия, към момента няма окончателен план за преустановяване на конфликта, а преговорите и дипломатическите инициативи продължават. Политическата програма на Доналд Тръмп през втория му мандат отразява стремежа му към значителни промени в управлението на страната. Фокусът върху имиграцията, енергетиката, икономическите реформи, социалните въпроси и свободата на словото демонстрира стремежа му да въведе нов курс в американската политика. Тръмп остава централна фигура в световната политика и оказва въздействие върху глобалната сцена, включително и върху Европа.

 

Споделете с приятелите си

Коментари

Има 0 коментара за статията

Напишете коментар

За да добавяте коментари е необходимо да се впишете в системата
ВХОД